Jihočeská agentura
pro podporu inovačního podnikání
inovace innovation Innovation innovation
innovazioneinnovaciónновация
podnikání business Unternehmen activité comerciale
imprendimento actividad empresarial предпринимательство

CROSS BOARDER AWARD

Cena „Cross Border Award“


Cena přeshraniční spolupráce je společnou iniciativou Jihočeské hospodářské komory, Obchodní a Průmyslové komory Dolního Bavorska v Pasově a Hospodářské komory Horního Rakouska a je každoročně udělována firmám a výzkumným institucím za příkladnou přeshraniční spolupráci v oblasti vývoje, výzkumu a inovací. Cena přeshraniční spolupráce je každoročně udělována jedné inovační firmě a jedné vědeckovýzkumné instituci pro každý partnerský region.

Výběr a hodnocení firem je prováděn na úrovni hospodářských komor působících ve výše uvedených regionech a to na základě interního know-how. Mezi hlavní hodnotící kritéria patří zejména přeshraniční spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací; intenzita, forma a délka trvání spolupráce; výsledky spolupráce; kladný vývoj exportu zboží a služeb; strategie firmy, hospodářské výsledky a další perspektivy přeshraniční spolupráce. Partnerem Jihočeské hospodářské komory v oblasti mapování inovačního potenciálu v jižních Čechách je Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

 

Ocenění Cross boarder award 2011

„Příhraniční oblasti se potýkají se specifickými problémy, ať už se jedná o dopravní infrastrukturu, trh práce a vzdělávání, životní prostředí nebo podnikání. Proto se s partnery z Rakouska a Bavorska zapojujeme do celé řady projektů, jejichž primárním cílem je rozvoj spolupráce mezi subjekty i jednotlivci, navazování nových kontaktů a celkové upevňování příhraničních vztahů a zlepšování životní úrovně obyvatel v daném území. Díky tomu se v celém česko-rakousko-německém příhraničí každoročně koná mnoho akcí pro širokou veřejnost i pro úzce specializované skupiny odborníků, a našla se již řešení mnoha různých konkrétních problémů,“ pohovořil o významu přeshraniční spolupráce Jiří Stráský, ředitel Jihočeské hospodářské komory.
Cenu za příkladnou spolupráci na bázi příhraničního partnerství se subjekty z jednoho, případně za spolupráci ve třech sousedících regionech, si letos odnesli mj. zástupci firmy Tesla Blatná, a.s. za realizaci jednoho ze svých projektů a Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích za realizaci projektů Energieerlebniswelt, o vývoji stavebnictví od nejstarších civilizací až po dnešní nízkoenergetické a pasivní domy, a Basimet, zaměřeného na srovnání vzdělávacích programů obráběč v Česku a Rakousku. Z rakouských institucí si cenu odnesli zástupci firmy Engel Austria GmbH a Fachhochschule OÖ Campus Wels, z německých Karl Bachl Gmbh CO KG a Leichtbau Cluster.
„V rámci projektu Basimet vznikl například nový vzdělávací program pro strojírenství, který umožňuje bezproblémové uplatnění strojírenských odborníků v Čechách a Rakousku. Programem dosud prošly tři desítky lidí, kteří se nyní mohou ucházet o práci na obou stranách hranice,“ vysvětluje prorektorka VŠTE Lenka Hrušková, která cenu v bavorském Pasově převzala. Vznik firmy Tesla Blatná a.s. se datuje rokem 1958. Na padesátiletou tradici výroby odrušovacích prostředků pro motorová vozidla, součástek a dílů pro elektroniku a elektrotechniku navazuje současná produkce akciové společnosti. Stávající soukromá společnost se zabývá vývojem, výrobou a prodejem dílů pro motorová vozidla, elektronických součástek, dílů, zařízení a strojní výrobou. Na uvedených činnostech se podílí přibližně 380 zaměstnanců ve výrobě a v souvisejících podpůrných útvarech. Rozvoj technické úrovně výrobků je podporován vlastním technickým oddělením. Uplatnění výrobků na trzích zajišťuje obchodní oddělení se zkušenostmi s obchodními operacemi v zahraničí. Export činí přibližně 50 % z celkové produkce. Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích jakožto jediná veřejná vysoká škola prakticky zaměřená s akreditovanými technickými obory v České republice, vznikla v roce 2006. Za dobu své dosavadní existence se podílela na realizaci dvou zahraničních projektů v rámci Programu Evropské územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-2013, dále v programu Leonardo da Vinci a v současné době připravuje mezinárodní projekt výzkumného charakteru.


 


<< zpět na přehled projektů

<<listopad 2014>>
poútstčtsone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
aktuality
Konference Inovace v regionu představila inovační trendy v Jihočeském kraji Cyklus workshopů - Ekonomická gramotnost
© Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s. 2010 - 2014
Gate2Biotech
EUEuropean
design kupastudio | code sStudio